* سیاوش قمیشی Siavash Ghomayshi *

شب نيلوفری + مصاحبه با ابی (Update) !!!!

 

  اينم Update   !

<پنجشنبه اول آبان ۱۳۸۲>

با سلام و پوزش

می‌دونم که شديدا از نحوه به روز شدن وبلاگ دلخور هستيد .باز هم مطمئن باشيد که ما هم اين وضع  رو نمی‌پسنديم.

ولی اين رو بدونيد که هيچ وقت خونه خودمون رو ترک نکرديم و هميشه با شما بوديم و خواهيم بود...

توی اين مدت هم علاوه بر رسيدگی به مسائل شخصی به فکر شما هم بوديم و  فراموشتون نکرديم.

اين کادر سمت راست با عنوان <مطالب گذشته بر حسب موضوع> رو که می بينيد برای سبک تر شدن قالب جديد وبلاگ تعبيه شده و تعداد مطالب وبلاگ روی صفحه به يک مطلب کاهش پيدا کرده ...

يه کادر جديد هم به زودی راه می‌افته که آخرين اخبار از آقای قميشی اونجا منعکس ميشه... مثل اخبار کنسرتها و ....

فعلا دو خبر از دو کنسرت رو به عرض می‌رسونم:

۱- شنبه همين هفته (۳ آبان) آقای قميشی با ابی در هيستون کنسرت برگزار می‌کنند.

اطلاعات بيشتر:     Tel: (713) 540 17 77

۲- عيد فطر (۲۵ نوامبر) آقای قميشی همراه با منصور و نوش آفرين در دبی کنسرت خواهند داشت.

اميدوارم دوستانی که امکان شرکت در اين برنامه ها رو دارند لطف کنند و ما رو از جريان برگزاری اين کنسرت ها مطلع کنند.

در آخر بايد به عرضتون برسونم که مطلب شب نيلوفری به زودی کامل خواهد شد و  از اون به بعد دوباره روال عادی وبلاگ از سر گرفته ميشه...

براتون آرزوی موفقيت می‌کنم. شاد باشيد

اميد

شب نيلوفري

حدود چهار هفته ايست که آلبوم شب نيلوفري ابي به بازار آمده و حتما تا به حال آندسته از دوستاني که علاقه مند بودند اين آلبوم را تهيه کرده و مثل من بارها و بارها گوش داده اند. البته ما بايد زودتر از اينها در اين مورد چيزي مي نوشتيم ، ولي خب . . . ولي واقعا به قول کمپاني Caltex يک True Masterpeice است.من تابحال هيچ آلبومي از خواننده هاي غير سياوش نبوده که از تمامي آهنگهاي آن لذت ببرم .انصاف نيست که بگوييم کداميک از آنها از مابقي قشنگتره. تنديس به همون اندازه اي زيباست که درخت زيباست.

ولي خب اين آلبوم آلبومي نيست که همين جوري از آب در آمده باشد ؛ سه سال کار و زحمت و چهار ستون محکم بودند که ابهت و زيبايي اين آلبوم رو در کنار هم رقم زدند :

ايرج جنتي عطايي ، اسطوره ترانه سرايي گذشته و حال با واژه هاي جادويي خود  . . .

ابراهيم حامدي (ابي) ، يا به قول Lovers هايش : صدايي به وسعت درياها . . .

سياوش قميشي ، نيازي به توضيح نمي بينم . . .

و Steve McCrum خودمان که با کوله باري از تجربه از کار با هنرمندان ايراني مثل سياوش ، شهيار ، فرامرز اصلاني  و . . . مثل هميشه Arranger شماره يک است . . .

اين تيم هفت، هشت سال پيش بود که آلبوم ستاره هاي سربي را از خود به يادگار گذاشته بودند که البته در آن زمان تمامي ترانه ها از ايرج نبود و تنظيم يکي از ترانه ها (قبله) هم کار Steve نبود (کاري از کاظم عالمي : تنظيم طفلکي از آلبوم شکوفه هاي کويري نيز از اوست).اعضاي اين تيم  ميخواستند به قول ابي آلبوم ستاره هاي سربي رو Beat بکنند که به نظر من موفق بودند و آلبومي يکدست تر و با احساس تر از ستاره هاي سربي را عرضه کردند.

ستاره هاي سربي

تصوير زير جزييات بهتري از اين شاهکار قديمي را نشان مي دهد . . . . آيا يادتان هست که John Polito که Mastering اين آلبوم را به عهده داشته است ؛ چه کار مشترک ديگري را با سياوش انجام داده است ؟؟ . . .

 آلبوم ستاره هاي سربي

خود سياوش در اين مورد شب نيلوفري عقيده دارد که :

" . . . همه هفت سال ازمون گذشته و چون آدمهايي بوديم که معتقد بوديم به کارهايي که انجام مي داديم ، يعني به بازار معتقد نبوديم  ، به خودمون معتقد بوديم براي کارها . . . خيلي بهتر شده ، شعرها بهتره ملودي ها بهتره تنظيم ها بهتره ،Steve بيشتر ياد گرفته چه جوري براي شنونده ايروني کار کنه . . . آلبوم ابي يکي از آلبومهاي خيلي خيلي موندگار روزگار خواهد بود ، اين . . . شب نيلوفري . . ."

اما ابي در اين مورد چه مي گويد :

" . . . روز اولي هم که با سياوش صحبت مي کرديم قرارمون اين بود که آلبومي باشه بهتر از ستاره هاي سربي و اميدوارم که اين جوري باشه . . . "

 

مي توانيد بخشهايي از صحبتهاي ابي و سياوش را به صورت تصويري در لينک هاي زير ببينيد :

 

 

بخشهايي از کليپ تصويري ترانه هاي شب نيلوفري و وقتي تو گريه مي کني ، پايان بخش نوشته امروز ماست. با تشکر فراوان از دوست و ياور گرامي اين وبلاگ ، آقاي حميد حسني فر ، به خاطر در اختيار گذاشتن نسخه اوليه کليپ هاي تصويري امروز .سربلند باشيد . . . وحيد ف.

 

وقتي تو گريه مي کنی

 

اضافه شده توسط اميد

 

 جديد ترين مصاحبه ابی با بهزاد در روز هفتم BBC در مورد آخرين كنسرتش و شب نيلوفری رو ببينيد...

ابی و 'شب نيلوفری'
مطلب از بهزاد
جديدترين عکسهای ابی از نويد سهيليان


ابی : تا دو سال ديگه با آخرين آلبومم بازنشسته خواهم شد !

اين خبر رو ابی در مصاحبه ای که باهاش کردم داد. گفت که آلبوم آخرش رو هم با ايرج جنتی عطائی و سياوش قميشی می سازه. حالا ببينيم چی ميشه!

آلبومی که سه سال بود قولشو شنيده بوديم بالاخره چند هفته پيش بيرون اومد.

   گفتگو با ابی


۷ تا آهنگ داره . درخت ، تحمل کن ، وقتی تو گريه می کنی ، شب نيلوفری ، چيزی بگو ، تنديس ، سياهپوشها.

همه اشعار از ايرج جنتی عطائی هستش و آهنگها از سياوش قميشی.

بعد از آلبوم ستاره های سربی که هفت سال پيش بيرون اومد اين دومين آلبوميه که از همکاری مشترک ابی و ايرج و سياوش ساخته شده.

با ابی که الان تو آمريکاست و چند روزی بيشتر از کنسرتش نمی گذره در باره آلبوم جديدش و کنسرتش تو گريک تياتر لس آنجلس حرف زدم.

ابی: "کنسرت تو سالن سر باز گريک تياتر رو خيلی دوست دارم چون طبيعت زيبائی اطرافشه وآدم وزش نسيم رو حس ميکنه.
اونجا با تماشاچپا احساس نزديکی ميکنم ، احساس صميميت. حالا بعد از ۵ سال دوباره اونجا کنسرت دادم."ابی ادامه ميده که " تو اين کنسرت مردم با من همصدا می خوندن. تعجب کردم که آهنگهای جديدم که چندهفته ايه که بيرون آمده رو مردم حفظ بودن و با من می خوندن . واقعأ تحت تأثير قرار گرفتم.

تو اين کنسرت سعی کردم که سی و خورده ای سال سابقه خوانندگيم رو مرور کنم. آهنگهائی رو خوندم که سابقه کاريم رو برای خودم و مردم زنده کرد.

از کارهای اولم مثل شب ، عطش ، تا آهنگ عسل و بعد يکسری از آهنگهای ۱۵ سال گذشته و بعد ۱۰ سال گذشته و بالاخره آلبوم جديدم شب نيلوفری ."

توضيحات ابی در مورد آهنگهای آلبوم جديدش " شب نيلوفری " :

درخت

احساس من در مورد اين آهنگ اينه که ، درخت سمبل کسی يا چيزيه که وقف آدمهاست . درخت می تونه يک زن ستمديده باشه و يا يک مرد زندانی.

درخت می تونه مملکت ما باشه که هزاران ساله که بی هيچ دريغی به مردم خودش بهره ميرسونه و ما بادستهای خودمون با کارهای خودمون می افتيم به جون اين درخت و بهش صدمه ميزنيم .
منظور ايرج جنتی هم همين بوده. خود من هم اين درخت رو داستان خودم می دونم که بی جهت تو اين يکساله افتادن به جون من و به بهانه های مختلف تيشه به ريشه ام می زنند.

سياهپوشها

ما آهنگ سياهپوشها رو يکبار کامل با ريتم رنگی ۶ و ۸ ضبط کرديم. ولی از سياوش خواهش کردم که ريتم رو عوض کنيم تا موقع خوندن بتونم بهتر معنای کلامات رو ادا کنم. سياهپوشها داستان مملکت ماست. شعر يک قسمت داره که مورد علاقه من هست. . .
"هنوزم ميشه اسير شب و اسير کابوس نشد
هنوزم ميشه عاشق شد و از ستاره مأيوس نشد"

داستان اين آهنگ مصيبت هائيه که مردم ما در اين چندين دهه قربانيش بودن. هنوزم ميشه قربانی اين وحشت منحوس نشد.

آلبوم "شب نيلوفری"

اين آلبوم بيشتر از دو سال ساخته شدنش طول کشيد.
ابی ميگه که بارها و بارها هم دراشعار و هم در آهنگهای اين آلبوم تجديد نظر کردن.
ايرج جنتی عطائی با اينکه از بيماری رنج ميبرد در تمام مراحل ضبط با ابی و سياوش قميشی تو استوديو بوده تا تغييرات لازم رو موقع ضبط به کلام ترانه ها بده. خود ابی ريتم دو تا از آهنگهای شب نيلوفری رو بکل عوض کرده.

ابی ميگه :" ايرج برای هيچکس به اين اندازه زحمت نکشيده. شبهای متمادی با من تو استوديو بود و اشعار چند ترانه رو چندين بار عوض کرد و بيماريش به هيچ وجه باعث نشد که در ضبط آلبوم کوتاهی کنه. آلبوم در لس آنجلس ضبط شده."

شب نيلوفری

ابی :"اين آهنگ يک آهنگ عاشقانه است و اگر من خودم عاشق نباشم نمی تونم عاشقانه بخونم. شب نيلوفری به زندگی خصوصی خودم مربوط ميشه. واقعأ با دل و جون اين اهنگ رو خوندم. يک پندی هم برای همه دارم . عشق در نهايت زيبائی خطرناک هم هست ولی بدون عشق زندگی ما هيچ پايه اساسی نداره و به خطرش می ارزه و چه بخوايم چه نخوايم دامنمونو ميگيره. خطر شيرينيه. وقت گل کردن روياست. نيستی اما يادت اينجاست. به تو ميرسم از اين شب نيلوفری بتو ميرسم من از اين راه خاکستری. به تو که خاطره هام رو به هميشه ميبری. ميرسم به تو دوباره . . .

هدف من و ايرج اين بوده که ترانه اعتراضی باشه ولی شعاری نشه. ترانه بايد شعر باشه نه شعار. نبايد از اين حالت بيرون بياد.
ايرج هميشه سفارشش اينه که اگر در ترانه اعتراضی بيان ميشه بايد حالت زيبای ترانه رو داشته باشه و آلوده شعار نشه . . ."

ابی چند کنسرت ديگه در اروپا اجرا خواهد کرد. حتی برای اولين بار قراره که در ايتاليا روی صحنه بره. ۱۳ اکتبر هم در لندن روی صحنه خواهد آمد و ما اميدواريم که بتونيم از نزديک ببينيمش . . .


تنديس از آلبوم شب نيلوفري

+ اميد و وحيد ; ٥:٤٢ ‎ب.ظ ; ۱۳۸٢/٦/٢۸
comment نظرات ()

شايد شروعی دوباره...

 به روز شد... سه شنبه ۱۸ شهريور ساعت ۴:۰۵

سلام...

چطوره؟... قالب جديد رو می‌گم... می‌دونم که بعد از ۱۵ روز رکود شايد زياد قابل قبول نباشه... ولی يه چيزی رو هم در نظر بگيريد. تو اين ۱۵ روز ... { باز هم شروع کنم به غر زدن که آی وقت نداشتيم و امتحان داشتيم و CDها...؟؟!! }

بگذريم. به هر حال اميدوارم شروع جديدی باشه برای وبلاگ. اين طرح رو وحيد ارائه و من اجرا کردم. البته همانطور که می‌بينيد هنوز اشکالات زيادی در اجرای اون به چشم می‌خوره...

موزيکی رو هم که {احتمالا} می‌شنويد کار ابوذر عزيزه. البته ابوذر اين اجرا و تعدادی ديگه رو خيلی پيش از اين ها در اختيار ما گذاشته بود تا از اونها در وبلاگ استفاده کنيم. ولی ما ارائه اونها رو موکول کرديم به زمان تغيير قالب وبلاگ... بقيه کارهاش رو هم به زودی در وبلاگ می‌شنويد. جالب اينجاست که اين کارها رو ابوذر خودش اجرا کرده و به نسبت، عالی کار کرده. اگر شما هم از اين دست كارها داريد برای ما ارسال كنيد تا از اين طريق همه اون رو ببينند و بشنوند.

فعلا آخرين نامه از آلبوم نقاب با اجرايِ خوب ابوذر رو «خوب» گوش کنيد.... البته همون طور که می‌دونيد ابوذر در مورد مجموعه CD ها هم در مراحل مختلف ما رو ياری كردند، مثل‎ آلبوم Memorial Of the Past يا همون عروسك شب، طرح كاور مجموعه و ... لازمه يه دست مريزاد بزرگ بهش بگيم. ابوذر جان باز هم ممنون.

و اما خبری كه اين روزها همه براي گرفتنش به ما سر می‌زنند و از ما می‌پرسند...!

”بی‌سرزمين تر از باد چی شد ؟؟!!“

والله به عنوان اولين وبلاگی كه اين خبر رو منتشر كرد بايد عرض كنم: هنوز هيچ!... حالا فكر كنم می‌تونم اون جمله آقای كاظميان رو كه قبلا ناتموم گذاشته بودم كامل كنم:

«كار ضبط مجدد يه آلبوم به طور نرمال حداكثر دو هفته طول می‌كشه ولی اگه سياوشه شايد تا دو مــــــــاه !!!»

با هانی صحبت می‌كردم، می‌گفت: پس ديگه منتظر نباشيم؟ گفتم: آره اتفاقا شايد اين بهترين راه حل باشه. حالا اگه ظرف امروز و فردا خبری شد و به طور رسمی زمان Release آلبوم رو مطلع شدی كه خب از اون موقع لحظه شماری می‌كنی تا شنيدنش... اگر هم فعلا خبری نشد، خب تو منتظر نيستی و ديگه غصه نمی‌خوري!

مزاح می‌كنم... به هر حال انتظار هم بخشی از ماجراست.

كار CD های ما هم به اين آلبوم بی‌شباهت نيست! افرادی كه روز شنبه با من برای دريافت سفارش هاشون قرار داشتند از ماجرا مطلع شدند. بد نيست بقيه هم باخبر شوند. والله اين دفعه تقصير از ما نبود... شايد هم مقصر ما بوديم، ولی نه اون طور كه شما فكر می‌كنيد...! حالا كه جريان رو شرح بدم منظورم رو متوجه می‌شين...

عرض شود كه اون شركت بی‌مسئوليتی كه انجام كار چاپ و برش Cover ها رو بر عهده گرفته بود، بعد از كلی امروز و فردا كردن و سر دواندن ما قرار شد شنبه ظهر Coverها رو آماده و برش خورده به ما تحويل بده... ما هم به حساب قولی كه به ما داده شده بود، به دوستان قول داديم كه روز ۱۵ شهريور (شنبه) می‌تونن برای تحويل سفارشاتشون تشريف بيارن... ولي... وقتی همراه با CD های آماده برای تحويل Coverها مراجعه كردم، ديدم كاور ها اصلا از كيفيت قابل قبول برخودار نيستند و به طرز فوق‌العاده ناشيانه‌ای برش خورده‌اند!... بعد از ساعتي درگيری لفظی با مسئول شركت، سرانجام قبول كردند كه مجددا از نو كار رو انجام بدهند. ولی خب موقعی اين نتيجه حاصل شد كه زمانی برای رسيدن من به قرار تعيين شده، وجود نداشت و باعث شرمندگی من در مقابل دوستانی كه به انتظار من ماندند، شد...

همون طور كه متوجه شديد از اين بابت عرض می‌كنم؛ ما بی‌تقصير بوديم،چون CDها آماده بود و فقط كار كاورها باقی مانده بود، كه شركت مذكور، كار خود رو به موقع و صحيح انجام نداده بود... و از اين بابت خودمون رو مقصر می دونم؛ كه روی حرف و قول ديگران حساب باز كرديم و زمان قرار رو با حساب زمان دريافت Cover ها، تنظيم كرديم...

علت دير شدن تغيير قالب وبلاگ هم بی‌حوصلگی من بابت ماجراي Cover ها بود...

در اينجا جا داره از همه دوستانی كه با صبر خودشون و Mail های محبت آميز برای ما ارسال می‌كنند، تشكر كنيم. همچنين از همه عزيزانی كه ما رو فراموش نكردند و در اين مدت با پيام‌هاشون در وبلاگ ما رو به ادامه كار دلگرم كردند....

مطالب جديدی برای وبلاگ تهيه شده كه اجازه دهيد به مرور زمان خدمت شما ارائه شوند...

و يك نكته اين كه:

اين بار روز چهارشنبه (۱۹ شهريور) مصادف با ولادت حضرت علی (ع) -و تعطيل- را برای تحويل سفارشات درنظر گرفتم. از همه دوستانی كه سفارشات خود رو تكميل كردند و برای ما ارسال كردند، درخواست می‌شود با يك E-mail بازه زمانی آزاد خود در اين روز رو به صورت (صبح، عصر و يا شب) به ما اعلام كنند، تا ساعت دقيق قرار روز سه شنبه با E-mail و يا تلفن ( در صورت تمايل) به اطلاعشون برسه....

در پايان چند درخواست:

اول اينكه لطف كنيد و اشكالات قالب را با ما در ميان بگذاريد. البته من همين امشب تغييراتی روی آن اعمال خواهم كرد....

دوم اينكه اگر  با Ghomayshi_CD@yahoo.com ارتباط برقرار كرديد ولی mail شما به علت پر بودن فضای اين ميل برگشت خورد، با Omid_zs@yahoo.com  تماس بگيريد. { همون طور كه احتمالا مطلع هستيد، ويرووسی به جان Inbox ها افتاده و به سرعت فضای آن را پر می‌كند و متاسفانه ID فوق نيز از اين بابت مصون نمانده...}

و نهايتا اين كه همچنان كه ما را ترك نمی‌كنيد، به ما فرصت بدهيد!

موفق باشيد...

اميد

+ اميد و وحيد ; ٤:٠۳ ‎ق.ظ ; ۱۳۸٢/٦/۱٧
comment نظرات ()