* سیاوش قمیشی Siavash Ghomayshi *

New Release of Siavash-Gh CDs و مصاحبه‌ای در مورد شکوفه‌های کويری + BBC

LONDON Consert

- سياوش جان. چندين کنسرت جالب بوده که من نتونستم باهاتون صحبت کنم. يکی آنتاليای ترکيه ، يکی هم دوبی. برامون از کنسرت آنتاليا بگو؟

تقريباً شبيه دوبی بود. ولی تيپ مردمش خيلی خوب و شيک بود. حس من هم روی صحنه ، مثل دبی ، خيلی نزديک و با احساس بود. نزديک چهار هزار نفر هم برای کنسرت اومده بودند و خيلی جالب بود.

- کسی هم پشت صحنه اومد با شما صحبت کنه که بتونين با اخلاق و روحيه هاشون آشنا بشين؟

نه. به دليل اينکه من بلافاصله بعد از خوندن آخرين آهنگم ، با ماشين رفتم هتل. چون سالن اجرا سر باز بود و آنچنان جايی نداشت که بشه از اين کارها کرد. در نتيجه اگر من می خواستم که يک جا صبر کنم که مردم بيان ، تعداد زياد می شد و درست نبود. ولی مردم خيلی عالی بودند. همه يکپارچه می خوندند. همه ... مثل امشب ... مثل دوبی ...

- پس وقت نکردين خود شهر رو ببينين؟

چرا ديدم. آنتاليا خيلی قشنگه. سبزه ، کنار درياست و خيلی زيباست.

- آيا اين آب و هوا ، به شما حس بهتری برای اجرای کنسرت داد ؟

آره. ولی اگر در مقايسه با دوبی ميگی ، دوبی يک حال و هوای ديگه ای داره ... من بر اساس زمين و ساختمون و اين چيزها صحبت نمی کنم ، اما وقتی مردم به اين شور و حال ميان ، من ديگه چيزی نمی فهمم.

LONDON Consert

 مصاحبه بهزاد بلور با سياوش قميشی در کنسرت لندن...

متن کامل را بهمراه عکسها ببينيد و بشنويد...

 

 

 

 

::اضافه شده توسط اميد شنبه ۱۱ مهرماه ۱۳۸۳::

 

***************************

 

 

New Release of Siavash-Gh CDs

با سلام.

همان گونه که میدانید، وبلاگ سال گذشته در چنین روزهایی به انتشار یک مجموعه CD از سیاوش قمیشی دست زد که در آن زمان آن سه CD کلیه بضاعت ما و دوستان خوبمان از سیاوش را در بر میگرفت و شامل آلبومهای رسمی سیاوش، کلیپهای تصویری، مصاحبه های صوتی و تصویری، اجراهایی قدیمی و منتشر نشده از سیاوش، تصاویر، نماهنگ های فلش و . . . خلاصه هرچه از سیاوش در اختیار داشتیم بود.

با گذشت یکسال از آن زمان، از چند ماه پیش من و امید علیرغم اینکه از سختیهای کار را از تجربه قبلی همچنان به یاد داشتیم ، به فکر انتشار نسخه جدیدی از مجموعه فوق افتادیم که عواملی چون :

درخواست برخی عزیزان در طول سال برای دریافت مجموعه (در حالیکه موعد آن گذشته و برخی ملزومات CD ها مثل کاور و برچسب و . . . دیگر موجود نبود).

انتشار آلبوم جدید سیاوش یعنی " بی سرزمین تر از باد " که در مجموعه قبلی حضور نداشت.

انجام مصاحبه های متعددی که از سوی رسانه ها با سیاوش صورت گرفت و به صورت صوتی، تصویری و متنی در دسترس ما قرار گرفت.

اضافه شدن چندین کلیپ تصویری جدید (چه از آلبوم جدید و چه آلبومهای قدیمی تر) و نیز بهبود کیفیت برخی از آنها.

یافت برخی دیگر از اجراهای قدیمی و منتشر نشده سیاوش و نیز نسخه های با کیفیت تر آنچه از قبل داشتیم.

بدست آوردن کلیه CD و کاست های اورژینال سیاوش که به لطف دوست عزیزی از امریکا برای ما ارسال شد که خود شاید مهمترین انگیزه ما برای انتشار جدید مجموعه بود. تمامی آلبومها دوباره و با بهترین کیفیت ممکن Ripe شدند و در مجموعه جدید حضور دارند. همچنین آلبومها در فرمت صوتی نیز در دسترس می باشند.

تمامی صفحات کاور آلبومها (چه CD و چه کاست) که بدون هدر دادن حتی یک پیکسل(!) با بهترین کیفیت اسکن شده اند. حتی تصاویر خود CD و کاستها نیز در مجموعه جدید حضور دارند و جایگزین تصاویر قبلی که سابقا با هر بدبختی در اندازه های کوچک و بزرگ جمع آوری شده بودند.

و . . .

یکی از موارد جدید و جالبی که در مجموعه جدید حضور دارد ، آهنگهای سیاوش با صدای سایر خواننده هاست که همان طور که می دانید  موضوع بحث وبلاگ در سال جدید بوده است. در این بخش تا حد ممکن سعی شده است که اطلاعات موجود در این زمینه به صورت صوتی و تصویری با مشخصات کامل جمع آوری شود.  البته این بخش ادعای کامل بودن ندارد و با کمک شما می بایست تکمیل گردد.

 

*          *          *

مجموعه فوق در پنج CD جمع آوری شده است و همانطور که ذکر شد، علاقه مندان می توانند  آلبومها را در فرمت صوتی (Audio) با کیفیت اصلی (کپی دقیق از CD اورژینال) نیز سفارش بدهند.

در اینجا لازم می دانم از آندسته از دوستان که در ماه های اخیر نسبت به سفارش مجموعه قبلی اقدام کرده اند  و تاکنون چیزی دریافت نکرده اند عذرخواهی کرده و همانگونه که به اطلاع آنها رسانده ایم دلیل این تاخیر یکی اتمام کاور و . . . و از آن مهمتر تمایل ما به ارسال مجموعه جدید (به جای مجموعه قدیمی و ناقص) به ایشان بوده است. اطلاعات لازم  در این زمینه خدمت این عده از عزیزان داده خواهد شد. جزئیات دقیق تر در مورد محتویات CD ها و چگونگی دریافت آن ظرف روزهای آینده خدمت شما عزیزان اعلام می شود.

 

پاسخ به یک شبهه : تنها و تنها عامل و انگیزه ما از انتشار این مجموعه شناساندن بیشتر و بهتر سیاوش قمیشی است (که هدف اصلی وبلاگ هم بوده است) و نه چیز دیگر. آندسته از دوستانی هم که مجموعه قبلی به دست آنها رسیده است (چه از طریق خود ما و چه نسخه های رایتی !) قریب به اتفاق کیفیت مجموعه را نسبت به قیمت کم آن ستوده و با پیامهای خود موجب دلگرمی ما شده اند  و تفاوت آن را با نمونه های مشابهی که برای سایر هنرمندان در این دنیای مجازی (و البته روراست تر از حقیقی) تبلیغ می شود را احساس کرده اند. در غیر این صورت چه نیازی به این همه تلاش برای بهبود کیفیت محتوا و سر و کله زدن بابت چاپ کاور و برچسب مزین به تصویر سیاوش  و . . . بود ؟

 

*          *          *

 

در اینجا باز هم بابت تاخیر در به روز رسانی این وبلاگ که حقیقتا دلیلی جز وجود گرفتاری های شخصی و درسی متعدد ماست نداشته است، مراتب شرمندگی خودمان را اعلام نموده و از شما مثل همیشه پوزش می خواهیم. (قول می دیم دیگه تکرار نشه !). در انتهای نوشته امروز برای اینکه قدمی در جهت اطلاع رسانی شما برداشته باشیم، شما را به خواندن مصاحبه ای که در فوریه 2000 (بهمن 78) با سیاوش قمیشی در خصوص انتشار آلبوم " شکوفه های کویری " انجام شده جلب می نماییم. آلبومی که من به شخصه از آن خاطرات فراوانی دارم.  با تشکر فراوان از دوست و سرور گرامی مان آقای علی نظری که زحمت تایپ و ارسال این مصاحبه را متحمل شدند . . .

  

منتظر اطلاعات کاملتری در مورد مجموعه جدید که در روزهای آتی (منظورم ماه های آتی نیست!) باشید و با پیامهای خود وبلاگ خودتان را پویایی بخشید.  با  آرزوی روزهایی پر امید ، وحید

 

شکوفه های کویری کاری متفاوت با ریتم تازه

 

مدتها چنان به بستر افتادم که همه کنسرتها ژانویه و نوروز را بر هم زدم

 

شکوفه های کویری دهمین مجموعه سیاوش قمیشی از سوی کمپانی کلتکس در سال 2000 به بازار آمد. صدای دلنشین و به یاد ماندنی سیاوش قمیشی همه جا را پر کرده بود.. با همان صدای متفاوت و گرم خود می خواند :

 

ایرونی ساقه و برگ و ریشه ..... ساقه از ریشه جدا نمی شه .... روزگاریم پاییز می شه ... اما هیچ وقت زمستون نمی شه...

 

شعر و آهنگی از ساخته های خود را می خواند گرچه استاد موسیقی است ولی ادعایی در شاعری ندارد. اگر چه با احساس می سراید ولی همیشه به دنبال ترانه سرایان زبده و نوگرا می رود. نمونه اش را در کارنامه هنریش شنیده ایم ترانه هایی که با ملودیهای او ماندنی شدند.

تازه ترین آلبوم او " شکوفه های کویری " از سوی کمپانی کلتکس روانه بازار شده .. آلبومی با تفاوت ها و ویژگی های خاص قمیشی . از آن مجموعه ها که کمتر نظیرش را می شنویم  با سیاوش گفتگوی کوتاهی داریم در مورد آلبوم شکوفه های کویری:

 

وقتی می پرسیم شکوفه های کویری در چه حال و هوایی است سیاوش می گوید:

 

پر از عشق . پر از احساس ! ولی این بار ریتم تندی هم دارد که کوشیدم با کارهای قبلیم متفارت باشد. با زمانه خود با سال 2000 هماهنگی و همخوانی داشته باشد.

برای اولین بار 7 شعر و آهنگ را در این آلبوم جای دادم همه آهنگهایش را خودم ساختم . ترانه ها:

 

بارون : از منوچهر پویا با تنظیم استیو مک کرام

جزیره : از فرح تجلی تنظیم از استیو

دلتنگی : از پاکسیما و تنظیم از استیو

زمزمه : را خود سرودم با تنظیم استیو

طفلکی : از ژاکلین با تنظیم کاظم عالمی

زندگی : از فرح تجلی تنظیم از استیو

ایرونی : را خود سرودم و تنظیم از محمد مقدم

 

برای اولین بار است که با کاظم عالمی عزیز همکار قدیمی ام و محمد مقدم هنرمند و دوست خوبم کار می کنم. الحق محمد مقدم برای این آلبوم مرا بسیار یاری داد. چند روز استودیوی خود را در اختیارم گذاشت و صمیمانه با من همراه بود تا چند آهنگ را ضبط کنم . من ممنون کاظم عالمی و محمد مقدم دو همکار صمیمی ام هستم.

 

می پرسیم چرا تهیه این آلیوم طولانی شد؟

 

سیاوش می گوید: درست 20 ماه طول کشید. چون رویش خیلی کار کردم برای انتخاب بهترین شعرها

وقت گذاشتم برای ساختن بهترین آهنگها شب و روزهای بسیاری را با همه احساسم صرف کردم . بارها ضبط را تکرار کردم . حتی استودیو را عوض کردم. برایم امکانات خوب و کیفیت بالا مطرح نبود و ابدا به هزینه ها فکر نکردم . چون معتقدم یک آلبوم خوب باید همه امتیازات کار کامل  و ایده آل را داشته باشد. خوشحالم که این همه زمان گذاشتم . چون نتیجه اش درخشان است.

 

از بابت ایده ها و اندیشه های نو . از بابت ان سروده ایرونی من از ذوق و دیدگاه خوب مهرداد پاکروان کمال سود را بردم. واقعا ممونش هستم. از شهروز رفیعی به خاطر ویدیو هایش سپاس را دارم خوشحالم همه کارهای این آلبوم با دیگران فرق دارد.

 

از آخرین آلبومت قاب شیشه ای که با توفیق خوبی روبه رو شد تا آلبوم تازه ات شکوفه های کویری

مسیر موسیقی را در جامعه هنری لوس آنجلس در آستانه سال 2000 چگونه دیده ای؟

 

چرا فقط لوس آنجلس ؟ موسیقی ایرانی در همه جا تولید می شود. در داخل به سبک و شیوه های

 

خودش در اروپا و در نهایت در لوس آنجلس ولی راستش را بخواهید رویداد مهم و چشمگیری در آستانه سال رخ نداده . جهش بزرگ و انقلابی پدید نیامده . گرچه من معتقدم از نیمه های سال 2000 باید در انتظار تحولاتی در موسیقی جهان و البته موسیقی ایرانی هم بود چون تکنولوژی و امکانات تازه همین راه را می گشاید و انگار حرکتهای آغاز شده است. ولی نکته مهم در مورد موسیقی جهانی  اینکه چهره های روی صحنه از قیافه و فرم زیبا و شکیل خارج شده اند صحنه های موزیک ظرافت گذشته را ندارد به جز قدرت ها و هیاهوی تکنولوژی احساس و خلاقیت تا حد زیادی رنگ باخته است.

 

شنیدیم که در ژانویه حدود 7 کنسرت بزرگ تو و همین طور در اروپا هم به هم خورده است؟

 

علتش بیماریم بود . به خاطر ناراحتی ریه در بیمارستان بستری شدم در شرایط خطرناکی بودم در ضمن دلم نمی خواست خبر بیماریم درز کند و سبب مزاحمت کسی بشوم. حتی بعد از آن در خانه بستری شدم هنوز هم تحت نظر هستم. خود به خود 7 برنامه من بهم خورد می خواستم پیش پرداختها را بازگردانم ولی آنها با برنامه نوروز موافقت کردند ولی با توصیه و تجویز پزشک بدلیل سرمای ماه مارچ اروپا این برنامه ها را به ماه اپریل و می و تا 14 کنسرت بزرگ تغییر دادم و حالا با دست پرتری می روم.

 

 

ارادتمند: وحيد.ف

 

+ اميد و وحيد ; ۱٢:۱۱ ‎ب.ظ ; ۱۳۸۳/٧/٤
comment نظرات ()