* سیاوش قمیشی Siavash Ghomayshi *

آخرين شب نيلوفری

شب نیلوفری

سلام

این هم از قراری آخرین مطلب در مورد آلبوم شب نیلوفری که هر چه از زیبایی این کار صحبت کنیم حق مطلب ادا نخواهد شد.

 

 

 

 

 

در ابتدا ذکر یک نکته رو الزامی می دونم و اون اینکه بعد از شروع و ادامه یافتن صحبت در مورد ابن آلبوم تعدادی از دوستان گله کردند که اینجا وبلاگ سیاوش قمیشی است یا ابی؟!... جهت اطلاع این دسته از عزیزان باید به عرض برسونم که مطمئنا اینجا متعلق به آقای موسیقی ایران آقای سیاوش قمیشی است. ولی گویا این عزیزان نقش موسیقی رو در یک اثر به فراموشی سپرده اند!

البته در این فراموش کاری مقصر این دوستان نیستند، این عادت ما ایرانی هاست که معمولا آثار موسیقی رو به نام «خواننده» اونها در ذهنمون ثبت می کنیم در حالیکه چیزی که در همه دنیا مرسومه و به نظر منطقی می رسه اینه که در واقع باید اون رو متعلق به آهنگساز اون بدونیم.

بدون مناقشه در مثال می خوام از این شبیه سازی استفاده کنم: چه بسیار فیلمهای مطرح از کارگردانان بزرگ و صاحب سبک دنیا ارائه شده که در نام بازیگران آنها اسم هیچ سوپراستاری به چشم نمی خوره ولی تا زمانی که هنر هفتم فراموش نشه اسم اون فیلمها همواره با نام کارگردانان اونها می درخشه.

اگر بخواهیم یک فیلم رو با یک اثر موسیقیایی مقایسه کنیم، این تشبیه منطقی به نظر می رسه که شاعر رو نویسنده فیلمنامه، آهنگساز رو کارگردان و خواننده رو بازیگر و تنظیم کننده رو mixer فیلم بدونیم.

البته شکی وجود نداره که تا زمانی که کل مجموعه سازنده یک اثر – چه فیلم سینمایی و چه اثر موسیقیایی و حتی یک زندگی!- از زبدگی لازم در کارشون بهره مند نباشند، مطمئنا اثر ماندگاری ساخته نخواهد شد.

حتما بارها و بارها شنیده اید که آقای قمیشی خودشون رو اول آهنگساز می دونن و بعد خواننده. علت تاکید ما هم روی این آلبوم دقیقا به خار همین موضوعه. آقای قمیشی با ساخت این آلبوم یک بار دیگه هنر خودشون رو در ایجاد فضاهای اعجاب برانگیز و غیرمنتظره به معرض نمایش گذاشتند. به جرات می تونم بگم در بین تمام آلبوم های عاشقانه ایرانی که تا کنون ارائه شده شب نیلوفری تفاوتی آشکار و غیرقابل انکار در همه جنبه های کار داره؛ از موسیقی و اشعار جادویی گرفته تا صدای خواننده و تنظیم عالی آلبوم.

برای حسن ختام بحث در مورد این آلبوم ضمن تشکر از یاری های شما عزیزان Cover این آلبوم که عسل عزیز لطف کردند و برای ما ارسال کردند، همین طور Cover اولین آلبوم ابی با نام «شب» که حمید حسنی فر عزیز در اختیار ما گذاشتند رو می بینیم.

(نکته: احتمالا نقدی در مورد این آلبوم به این مطلب افزوده خواهد شد. ضمنا پذیرای مطالب شما عزیزان نیز هستیم.)

 

A

 

B

 

C

 

D

 

موفق و شاد باشيد.

 

اميد

 تنديس از آلبوم شب نيلوفري

+ اميد و وحيد ; ۳:۱٧ ‎ق.ظ ; ۱۳۸٢/۸/۱٦
comment نظرات ()