* سیاوش قمیشی Siavash Ghomayshi *

نقد حال

با سلام

با توجه به ابهامات و سوالاتی که در ذهن برخی از خوانندگان از ما مسئولین وبلاگ و دو مجموعه منتشر شده از وبلاگ ایجاد شده، و علی رغم ابراز محبت و لطف بسیاری از دوستان؛ با برخی پیش داوری ها و بعضا گمانه زنی های مغرضانه در مورد ما و مجموعه های منتشره  مواجه شدیم. نهایتا بر آن شدیم تا علی رغم میل باطنی خود، به بیان شرح حال صادقانه ای از روند شکل گیری مجموعه از نقطه آغاز تا کنون بپردازیم و قضاوت را به وجدان های منصف شما عزیزان واگذار کنیم.

همان طور که می دانید وبلاگ سیاوش قمیشی در فروردین ماه 1382، بنا به هدف خود - که همانا اطلاع رسانی صحیح و گشودن ابهامات زوایای زندگی هنری ( و نه شخصی! ) سیاوش قمیشی بود- فعالیت جدی خود را با کمک خوانندگان یکدل و صمیمی خویش آغاز نمود و چنانکه از آرشیو وبلاگ - که خود گویای همه چیز است – پیداست، با شتاب قابل ملاحظه ای که برآمده از ارادت و عشق خالص و بی ریای همه ما به این عزیز بود، ابهامات اولیه ای که تا آن زمان از سوی هیچ مرجع خبری به صورت یکجا و کامل ارائه نشده بود تا حدودی مرتفع شد. به طور مثال اگر خاطرتان باشد در ابتدای کار حتی ترتیب Release آلبومها، سال دقیق انتشار تمامی آنها ، ترانه سرایان، تنظیم کنندگان آهنگها و ... به طور کامل مشخص نبود. که تماما یکی پس از دیگری آشکار شدند و به هیجان حقیقت جوی ما پاسخ مثبت دادند.

این تمایل قبلی برای به اشتراک گذاردن هر آنچه از سیاوش و دنیای هنری پر رمز و راز او و نیز پیامهای متعددی که از سوی خوانندگان وبلاگ به دست ما می رسید که مثلا حال با معلوم شدن تمامی آلبومها فهمیده اند که فلان آلبوم را در آرشیو خود ندارند و آن را از ما طلب می کردند و یا دوست دارند فلان مصاحبه را بشنوند و یا ویدئوکلیپ فلان آهنگ را ندیده اند و ... همه و همه ما را کم کم به این فکر انداخت که چگونه می توان به تقاضای این دوستان مشتاق جامه عمل پوشاند؟ تا اینکه مدیریت وبلاگ، بعد از صحبتهای بسیار،  - که البته تا آن زمان هیچ پیش بینی از سختی این کار نداشتیم -  بر آن شدیم تا به درخواستهای دوستان در قالب یک CD پاسخ دهیم؛ تا علاوه بر اطلاعاتی که در وبلاگ به کمک همین خوانندگان در اختیار دوستداران سیاوش قرار داده شد، کمی هم media چاشنی کار کرده تا از هنر سیاوش کسی بی بهره نماند.

شاید فکر کنید که "خب یه CD بیرون دادن که این همه قر و فر نداره! توی CD رایت می کردید و می دادید بیرون دیگه!" صد البته این حرف می تواند درست باشد و این، ساده ترین کار ممکن بود... کاری که برخی از وبلاگهای دیگر هم همان موقع انجام می دادند. یه CD دیتا لایف قرمز بر می داشتند و بعد از چیدن محتویات اصلی به صورت کاملا بی در و پیکر، وقتی مطلب و محتوا کم می آمد ادامه CD رو هم با عکس های فلان بازیکن فوتبال مورد علاقه شان (!) پر می کردند و ...

آیا این طور خوب بود؟ کسی که این  CD رو دریافت می کرد چه حسی بهش دست می داد؟ برای ما که این حس چیزی جز "توهین" نبود... چرا وقتی ما (در کل عامه مردم) می خواهیم کالایی رو خریداری کنیم، وقتی می فهمیم "ایرانی" است، نوعی بی اعتمادی در ذهن ما بوجود می آید و هر کالایی که اسم خارجی روی اون باشه دیگه بدون هیچ حرف اضافه ای در نظر ما مقبول می افته...؟ چه بدتان بیاید و چه نه، مگر نه این است که کلا اون وسواس برای ارائه بهتر یک کار در کارهای داخلی نیست ولی اون کالای خارجی حتی اگه از نوع نامرغوب هم باشه (حتی بدتر از داخلی!!) یه حداقل استانداردهایی رو رعایت کرده...

همه اینها به خاطر این بود... ما دوست داشتیم هر کس این CD رو تحویل می گیره، از اون چیزی که فکر می کرده فراتر باشه و دیگه ویرایش اضافه ای رو برای اون لازم نبینه. ما این هدف رو درنظر گرفتیم و از همون استارت کار مجموعه نخست ( که اوایل خرداد 1382 بود) لحظه ای از آن غافل نشدیم. در ابتدای کار در نظر ما ارائه یک CD، شامل تمامی آلبومهای سیاوش قمیشی و همچنین ویدئو کلیپهای موجود (در فرمت کم حجم Divx، تا همه در یک CD جا شود) بود. ولی دوستان خوبمون ما رو تنها نگذاشتند. هانی عزیز با ارسال یک نوار VHS دو مصاحبه ارزنده تصویری و همچنین کنسرت سال 1994 کلن آلمان و ابوذر عزیز با در اختیار قرار دادن مجموعه نایابی از کارهای قدیمی سیاوش (که بعدها با Memorial of the past معروف شد) ما رو متقاعد کردند که به مجموعه به شکل جدی تری فکر کنیم و تعداد CD ها رو افزایش بدیم. تابستان اون سال، فصل پرکاری برای ما بود. به دلیل کیفیت نه چندان مناسب مصاحبه ها و کارهای قدیمی – که چندان هم دور از ذهن نبود – ما رو مجاب کرد تا یه سری عملیات پالایش صدا و بهبود کیفیت (تا جایی که می تونستیم!) روی اونها انجام بدیم. این موارد و جمع آوری و مدون سازی تصاویر، نماهنگ ها و ... همه و همه موجب شد تا مجموعه، نهایتا برای شهریور آماده شود. تا به اینجای کار به محتوای مجموعه پرداخته بودیم، ولی مجموعه باید ظاهر زیبایی هم می داشت تا از هر حیث در خور شان صاحب اصلی مجموعه باشه. به همین منظور Autorun، Label و Cover مناسبی هم با کمک ابوذر عزیز برای مجموعه طراحی شد و بعد از طی شدن مشکلات چاپ (به صورت زیرزمینی!) مجموعه نخست به صورت یک منوی باز ( با امکان انتخاب جزئیات محتوایی مجموعه) حضور علاقمندان ارائه شد.

First collection of Siavash-Gh CDs

ما همه تلاشمون رو کرده بودیم تا در حد بضاعت اون زمان خودمون، کار خوب و موندگاری ارائه بشه و با بازتابهایی که از دوستانی که این مجموعه رو از ما به یادگار گرفته بودند داشتیم، از خروجی کار راضی بودیم.

به دلیل اینکه مجموعه نخست وقت بسیار بسیار زیادی از ما گرفته بود و ما هم فشار مضاعف دروس دانشگاهی رو روی خودمون می دیدیم، اون مجموعه رو کار اول و آخر خود از این دست پنداشته و هیچ وقت فکر نمی کردیم که روزی دوباره به چنین کاری (اون هم با همون وسواس کاری خودمون) اقدام کنیم. البته در این میان شاهد اظهارات بعضا بی انصافانه برخی نیز بودیم. ولی همان طور که ذکر شد، هدف ما از ارائه آن مجموعه که وقت بسیار زیادی هم از ما گرفت، تنها پاسخ به خواهش و نیاز مخاطبین محترم وبلاگ و علاقه مندان به سیاوش بود و نه چیز دیگر... و اگر مدیریت وبلاگ، نفع مادی را درنظر داشت، بسیار بسیار راههای دیگری برای انتخاب وجود داشت تا با صرف وقت و دردسر کمتر درآمد سرشاری را نصیب خود کند و دیگر این همه وسواس و حرص و جوش و مشکلات را در پی نداشته باشد. که البته چند سالی هست که از همین راهها مانند تدریس و برخی فعالیتهای اقتصادی دیگر... هزینه های شخصی خود را تامین می کنیم. می بینید که با این اوصاف، کار کردن روی مجموعه CDها تنها و تنها پاسخی بر آتش هیجان دورنی ما بود و این که دوست داشتیم هرچه تا به حال از سیاوش قمیشی داریم و می دانیم را با سایر دوستان و علاقمندان به اشتراک بگذاریم.

بعد از انتشار مجموعه CDهای سیاوش قمیشی، تماس ها و E-mail های مکرری به سمت ما سرازیر شد که بله... فلان کلیپ یا فلان مصاحبه یا فلان مورد دیگر در مجموعه نیست و در صورت تمایل ما برای افزودن به مجموعه در اختیار ما قرار می گیرد. ولی از میان این همه وعده و حرف تنها دو یا سه مورد تحقق یافت و مابقی در عمل محقق نشد. در اینجا این مطلب را متذکر می شویم که ما هیچ وقت ادعا نکردیم این مجموعه در زمان خود کاملترین بوده است، بلکه حتما و حتما مصاحبه ها و کلیپهای تصویری دیگری هم بوده اند که در مجموعه ما حضور نداشته اند و ما در واقع می خواستیم با ارائه این مجموعه استارتی برای کاری بزرگ که همانا جمع آوری آرشیوی به مراتب بزرگتر و کاملتر از آثار و مطالب مرتبط با سیاوش را پایه ریزی کنیم.

نکته دیگر این که ما به عنوان مدیران این وبلاگ ( و نه صاحبان وبلاگ که شما دوستداران سیاوش هستید) وظیفه خود می دیدیم که از هر حرکتی در این سمت و سو استقبال کنیم و اگر کسی مایل به ارائه مطلبی مرتبط با سیاوش بود، با جان و دل آن را جهت تکمیل این آرشیو می پذیرفتیم و می پذیریم. ولی در برخی موارد شاهد بودیم که بعضی دوستان – که خود با تماسهایشان خواهان در اختیار قرار دادن مواردشان بودند – با لحن و منش ناخوشایندی این موضوع را ابراز می کردند که گویا آنها فروشنده هستند و ما خریدار...! بارها گفته ایم که ما مخلص تمام عاشقان سیاوش قمیشی هستیم و خواهیم بود و هر چه کنیم، کم کرده ایم؛ ولی موضوعی که روشن است این است که این وبلاگ را هیچگاه زیر بار منت یک شخص نخواهیم ساخت؛ و اصولا اگر کسی بخواهد با منت گذاشتن این آرشیو را تکامل بخشد همان بهتر که این کار را نکند، چون کار کردن برای شناساندن سیاوش دل بی غش و صاف مثل خود احساس سیاوش می خواهد و بس....

زمان می گذشت و بعد از انتشار آلبوم زیبای بی سرزمین تر از باد بود که اتفاقاتی حادث شد که در نهایت آن، یکی از عاشقان سیاوش از آن سوی آبها تمامی آلبومهای سیاوش را به صورت اورژینال (اصلی) به این وبلاگ هدیه نمود. هدیه ای که ما هیچگاه در خواب هم نمی دیدیم و فقط و فقط برخاسته از عشق خالصی بود که این عزیز نسبت به سیاوش داشت. در کنار این اتفاق بزرگ، اضافه شدن چند قطعه دیگر از آثار قدیمی سیاوش، ویدئو کلیپهای جدید و کامل تر شدن قدیمی ترها، مصاحبه های جدیدتر و ... همه و همه باز ما را به وسوسه ارائه مجموعه ای تازه دچار کرده بود. ولی بنا به تجربه قبلی می دانستیم شروع این به این کار مشکلات و دردسرهای به مراتب بیشتری به همراه دارد. چون می بایست از مجموعه سابق بسیار بسیار پربار تر باشد... در نهایت به این نتیجه رسیدیم که اگر این وبلاگ اساسا به منظور اطلاع رسانی و شناساندن صحیح سیاوش و موسیقی او تاسیس شده و حال که موارد بسیار جدید و بکری فراهم شده، تن ندادن به این مشکلات و سختی ها شاید به نوعی پشت کردن به هدف و اصول اولیه وبلاگ باشد. این بود که تصمیم گرفتیم تا مجموعه جدیدی را ارائه کنیم و به خاطر وجود مشکلات شخصی و فشار دروس دانشگاهی، کار جدی در این زمینه را به تابستان موکول کردیم.

با حضور محترم و مقدس CDهای اوریژینال، همه آلبومها با بالاترین کیفیت ممکن (320 kbps) دوباره encode و tagگذاری شدند. از تمامی تصاویر Cover های CDها و کاستهای اوریژینال با بالاترین کیفیت و تلاش برای عدم از دست رفتن حتی یک pixel(!) اسکن به عمل آمد و چون این کار در خلال سال تحصیلی انجام گرفت ، فقط همین تصاویر به علت تعداد زیاد آنها در فرآیندی دو ماهه آماده شدند.

یکی از مواردی که ما به شدت علاقمند به اضافه نمودن آن به مجموعه بودیم، آهنگها و قطعاتی بود که سیاوش برای سایر هنرمندان تصنیف کرده بود. تا دوستداران سیاوش را با این اعتقاد خود سیاوش که "خود را در درجه اول یک آهنگساز می داند تا یک خواننده" مانوس تر کنیم. و در واقع بخش عمده ای از زندگی هنری سیاوش را می بایست در این آثار ( که گاها باعث ایجاد شهرت و ماندگاری در خواننده آن اثر شده است) جستجو نمود. آهنگهایی که با کنجکاوی در مورد زمان ساخت، شاعر و ... نکات جالبی از روند آهنگسازی و زوایای زندگی هنری سیاوش را آشکار می سازد.

مسلما یافتن تمامی این آثار غیرممکن بود، ولی پس از زیر و رو کردن وب سایت های متعدد، مجلات جدید و قدیمی، پرس و جو از هوادارن سایر خوانندگان، مصاحبه های سیاوش و سایر خوانندگان و ... و همچنین جستجوی چندین آرشیو اصطلاحا کامل موزیک ایرانی (که البته همه اینها در بستر زمان صورت گرفت) توانستیم بالغ بر هشتاد اثر ناب را جمع آوری کنیم و البته در این میان آثاری نیز طبق اطلاعات کسب شده وجود داشت که متاسفانه در هیچ آرشیوی موجود نبود!

ویدئو کلیپهای دیگری (هم از آلبومهای قدیمی تر و هم از آلبوم جدید) در خلال این مدت به دست آمد و نیز نسخه های با کیفیت تر تعدادی از ویدئو کلیپهای مجموعه نخست با نسخه قبلی تعویض شد. چون انجام همه این امور مستلزم زمان بود، تابستان پایان کار نبود و به پائیز رسیدیم. تا این بخش تمام تلاش ما به محتوای مجموعه معطوف بود و به مشکلات اجرائی نرسیده بودیم.

به دلیل اضافه شدن بیش از حد مطالب، دیگر سه CD کافی نبود و به زحمت توانستیم مجموعه را در 5 CD خلاصه کنیم. کلیپها و مصاحبه ها در این مجموعه بر خلاف مجموعه قبلی که در فرمت Mpeg عرضه شده بود، در فرمت بهینه Divx (با بهره گیری از آخرین تکنولوژی این فرمت مشهور) ارائه شد وگر نه شاید 7 CD هم جوابگوی محتویات مجموعه نبود. و افزایش تعداد CDها باعث افزایش هزینه برای دوستانی که قصد تهیه مجموعه را داشتند می شد....

با همفکری بر آن شدیم تا عنوانی نیز برای مجموعه انتخاب کنیم. اسامی متعددی را با هم مرور کردیم و در مورد هر کدام به بحث و تبادل نظر پرداختیم. تعدادی از اسامی انتخابی عبارت بودند از:

 بارون – عاشق در به در - شهر پر از ستاره – کوله بار خاطره – برگ - مجرم آزاده - خاطره – طلوع – چشمه کوه مشرق - همراه تنهایی – خرمن سکوت – حکایتی دگر – حرف عشق – خواب بارون – غریبه – سادگی – از یه لحظه تا همیشه – باغ بارون زده – حکایت عادت - عطر ترمه – بی قراری – یادگار غروب – مرد با همت میدون – ذهن شبنم – قصه گل و تگرگ – غربت نشین – نور فانوس – عادت – خلیج سبز – قاب شیشه ای – چراغ روشن – دلخوشی من – قصه نور – رسواترین عاشق – حس عاشقی – زمزمه – حادثه عزیز من -  روشن تر از ستاره  و ...

هر کدام از اسامی ویژگیهای خاص خود را داشتند. در مورد تک تک آنها بحث شد و نهایتا 5 اسم مناسب انتخاب شد و از بین این 5 نام، دو نام "حکایت عادت " و " از یه لحظه تا همیشه" کاندیداهای اصلی بودند. معمولا برای اکثر طرفداران این اتفاق افتاده که اولین بار، برای یک لحظه صدای سیاوش را شنیده اند و همان یک لحظه باعث همیشگی و جاوید شدن آثار سیاوش در ذهن و روح ما شده است. اما "از یه لحظه تا همیشه" به خاطر شباهتی که با نام کتابی از آقای سرفراز داشت (از ریشه تا همیشه) نهایی نشد. در نهایت "حکایت عادت" به عنوان نام مجموعه انتخاب شد. "حکایت" و "عادت" از زیباترین و کلیدی ترین کلمات مورد استفاده در ترانه هایی است که سیاوش آنها را ساخته و همچنین دو ترانه به همین نام، جزء زیباترین آثار سیاوش هستند. از طرف دیگر ترکیب و رابطه ای زیبا بین این دو واژه در ترانه دریای مغرب (از بهمن کاظمیان) برقرار شده: اگه یه روز بگم از این حکایت، که به تو کردم عادت... و ما هم در این مجموعه روایت گونه و حکایتی داریم از عادتی که به سیاوش و هنر بی نظیر این شخص و آثارش داریم. و این عادت، عادتی از سر تکرار و بیهوده نیست؛ بلکه عادتی از سر عشق و علاقه است؛ در بالاترین سطح ممکن؛ حتی در سطح اعتیاد به سیاوش و هنر سیاوش.  بنابراین در ترجمه لاتین "حکایت عادت" به جای "Story of Habit" یا "A Narration of Habit" اصطلاح "Addict Story" را انتخاب کردیم. هر چند Addict تا حدی بار منفی "اعتیاد" را نیز در بر دارد و معمولا برای اشخاص معتاد از واژه "Addict , Addiction" استفاده می شود. ولی می توان به یک هنر نیز اعتیاد پیدا کرد...و به این نتیجه رسیدیم که Addict ، شدت و حدت علاقه را بسیار بالاتر از  Habit نشان می دهد.

هر چه جستجو کردیم با امکانات موجود، هیچ Package و بسته بندی ای شکیل تر و مناسب تر از DVD Packet ( پک DVD ) برای بسته بندی مجموعه نیافتیم. و از آنجا که باز هم افزایش هزینه را به قیمت شکیل تر شدن مجموعه به جان می خریدیم، از پک DVD شفاف ( به جای نوع مشکی مواد دوم رایج در بازار) که اختلاف قیمت قابل توجهی نیز با نوع مشکی آن دارد، استفاده کردیم. این نوع پک، جدا از هزینه بالاتر آن در هیچ فروشگاهی در بازار یافت نمی شد و نهایتا به واسطه یک کمپانی مشهور، توانستیم تعدادی را سفارش دهیم.

در مجموعه قبلی ما برای CD ها Label چاپی روی کاغذ که روی CD ها چسبانده می شد در نظر گرفته بودیم، ولی به دلیل مشکلات خاص خود در آن شیوه، و همچنین زیباتر شدن ظاهر مجموعه، این بار تصمیم داشتیم طرح انتخابی برای CD ها را روی آنها چاپ کنیم. ( آن هم نه چاپ معمولی بر روی CD که دستگاه آن را در هر دخمه ای می توان یافت(!) بلکه چاپ افست بر روی CD .) در تمام تهران فقط یک شرکت دستگاه چاپ افست روی CD را در اختیار دارد که کاملا تحت نظارت وزارت ارشاد فعالیت می کند.... تو خود حدیث مفصل بخوان از این مجمل! خود حساب این را بکنید که ما برای انجام این کار چقدر تلاش کردیم و چقدر با مدیرعامل محترم این شرکت بحثهای ارزشی در مورد سیاوش قمیشی و نوع هنر ایشان انجام دادیم. هر چند ایشان هم کاملا با ما در مورد عدم ابتذال آثار سیاوش قمیشی هم عقیده بودند؛ اما به هر دلیل ایشان هم دلایل منطقی خود را داشتند که ادامه فعالیت آن شرکت منوط به رعایت ضوابط وزارت ارشاد بود. بارها رفت و آمد و ناامیدی از بابت عدم انجام این کار و ایده های جدید و امیدوار کننده برای انجام آن نتیجتا به این منتهی شد که شرکت به شرطی حاضر به انجام کار است که طراحی صورت گرفته روی CD به شکلی دوپهلو و مخدوش باشد و به شکل واضح نامی از سیاوش قمیشی روی CD وجود نداشته باشد تا نتوان به آن خرده قانونی گرفت! همچنین شرکت هیچ تعهدی در ثبت معامله صورت گرفته در دفاتر حسابرسی شرکت و صدور فاکتور برای ما ندارد! خلاصه با این تفاسیر به هر شکل ممکن طرحی در کمال ظرافت و ایهام تهیه شد و در نهایت کار چاپ CD ها انجام شد. جا دارد از این شرکت محترم که در نهایت انجام این کار را برعهده گرفت، کمال امتنان و سپاسگزاری را داشته باشیم.

Addict Story - 2nd collection of Siavash-Gh CDs

برای چاپ Cover ویژه مجموعه نیز، جدا از زحمت طراحی مجددا دردسرهایی متحمل شدیم. (باز کار چاپ غیرقانونی(!) و وسواس در مورد جزئیاتی از قبیل گرماژ کاغذ مورد استفاده و ...)

نهایتا طرحهایی برای نحوه چیدن محتویات در CD ها بررسی شد و طرح منتخب نهایی شد و برای محتویات هر CD به طور مجزا یک AutoRun طراحی و اجرا شد تا از این نظر هم مجموعه زیبا و درخوری ارائه شود.

اما تا اینجا مصائب شیرین کار بود. تمامی مشکلات و جزئیات را به این شکل (کاملا خلاصه و شمه وار) بازگو کردیم تا خود شما دوستان در مورد درجه وسواس به خرج داده شده برای آماده سازی مجموعه قضاوت کنید و بدانید که هدف، فقط ارائه مجموعه ای در خور و در شان خود سیاوش قمیشی است و نه چیزی کمتر؛ وگرنه در این شرایط خیلی وب سایت ها و افراد وجود دارند که مجموعه CDهایی (چه در مورد موسیقی، چه نرم افزار و هر موضوع دیگری) با قیمتهای گزاف و کیفیتهای نازل که خود شما آگاهتر هستید منتشر می کنند. ولی تا کی باید بی احترامی و سودجویی ها را دید و کاری در جهت شکستن این موج انجام نداد؟ آیا وقتی خود سیاوش با آن وسواس مثال زدنی آثار بی نظیر خود و سایر هنرمندان را خلق می کند، رواست که در راه او گام برنداشته و خیلی ساده و در یک کلام "کیلوئی" اقدام به انتشار مجموعه خود کنیم؟؟

این را بدانید که بسیاری از این موانع و مشکلات به همراه ایده های جدیدتری که در مجموعه به ذهن ما رسید، در اواخر کار پیش آمد و همین ها بود که انتشار مجموعه را با تاخیر مواجه نمود. حال از یک طرف مشکلات مطرح شده را درنظر بگیرید، از طرف دیگر افرادی بودند که در این میان با E-mail و sms های اعصاب خرد کن، سوهان روح ما شده بودند. و ما هر چه با زبان مدارا و "ای به چشم" و "حتما" و "باشه" و ... برخورد می کردیم، با گستاخی بالاتری روبرو می شدیم! من نمی دانم مگر قرار بود ما نوکری کسی را بکنیم که گاها طوری برای ما می نوشتند که ما خود را شدیدا گناهکار می شناختیم و جایمان را ته جهنم می دیدیم!

خب همه این وسواسها و این تاخیر دو-سه هفته ای که از زمان وعده انتشار مجموعه تا زمان نهایی انتشار بوجود آمد، همه و همه به خاطر این مشکلات پیش بینی نشده بود و گرنه هیچ دلیل دیگری وجود نداشت که ما بخواهیم سفارش کسی را به تعویق بیاندازیم. بهتر است این فرد (یا افراد) را به عنوان "دوست" خطاب نکنیم، چون هر چه ما از در دوستی وارد شدیم، این افراد بیشتر در راه گستاخی و توهین پیش می رفتند. به تمام معنا "سوهان روح". گاهی به این نتیجه می رسیدیم، که پاسخ این پیامها، که برای ما چیزی جز توهین نبود را ندهیم بهتر است. جالب اینجاست که علاوه بر ایشان خیلی دوستان با واریز هزینه مجموعه منتظر دریافت سفارش خود بودند ولی اینقدر سعه صدر داشتند و می دانستند اگر تاخیری هم صورت گرفته مطمئنا مشکلی بوجود آمده و در نهایت هم همگی سفارش خود را دریافت نمودند ولی این "سوهان روح"  کاری کردند که در نحوه برخورد با sms ها و E-mailهای ایشون تجدید نظر کنیم...

نهایتا سفارشات ایشان طبق دستوراتی (!) که برای ما ارسال می کردند براشون ارسال شد. جالبه که بدونید ایشان برای هر bit از محتویات CD های سفارش داده شده شون برنامه ویژه ای داشتند...! و قبل از این که مجموعه به دستشون برسه بارها و بارها اتمام حجت فرمودند که در صورت مخدوش بودن حتی یک bit از مجموعه درخواستیشون کل هزینه واریز شده توسط ایشان شرعا برای ما حرام خواهد بود...! خلاصه کلیه شرایط رو برای ما شرح دادند که از چه نرم افزاری برای Brun  مجموعه ایشون استفاده بشه، مجموعه از کدوم پارتیشن از هارد سیستم ما واسه burn آماده بشه،... و بیش از 20-30 بار تاکید که حتما از روی CD های اوریژینال مجموعه شون کپی بشه! و ما که شدیدا نگران حلال بودن روزی (!) خود بودیم از ایشان درخواست کردیم هزینه خود را پس بگیرند چون اولا ما پول حروم از گلومون پائین نمی ره! و ثانیا به هیچ وجه نمی تونیم تک تک bit های مجموعه ایشون رو تضمین کنیم...! و ثالثا ایشون به هیچ وجه قصد ندارند باور کنندکه مجموعه شون از روی CDهای اوریژینال کپی گرفته میشه...! وسواس ما در ایجاد بهترین مجموعه ممکن نهایتا تا اینجا بود که برای طراحی  Icon ویژه مجموعه بیش از 8 ساعت وقت مفید صرف کردیم تا بهترین طراحی و اجرای ممکن صورت بگیره و جزئیاتی که فقط شمه هایی از اون رو با هم مرور کردیم...نهایتا ایشون موافقت ضمنی فرمودند که مشکلی نیست و ان شاءالله هزینه شون برای ما حلاله و مجموعه ویژه شون (!)رو براشون ارسال کنیم.

جالب تر از اون اینجاست که قضیه به اینجا ختم نشد... بعد از اینکه مصاحبه جالب سیاوش با تلویزیون تپش به صورت کامل text شد و بدون حذف یک کلمه با اختصاص 12 ساعت وقت مفید برای شنیدن و تایپ کردن و ویرایش کردن و ... روی وبلاگ قرار گرفت، با تقاضای برخی دوستان که خواهان نسخه ویدئویی آن بودند و علی رغم اینکه دلیلی برای اجابت آن نمی دیدیم، قول آن را از طریق ستون پیامها دادیم. نهایتا تصمیم بر این شد که این مصاحبه را نیز به مجموعه "حکایت عادت" بیافزائیم و مطمئنا متوجه شده اید که برای افزودن یک مورد جدید به مجموعه مراحلی باید طی شود و این مراحل نیاز به مدت زمان خاص خود دارد. نیاز نیست که دوباره به کمبود وقت برای انجام فعالیتهای مربوط به وبلاگ اشاره کنم، چون ثابت شده که کمتر به آن توجه شده است...!

به هر حال در کمال تعجب متوجه شدیم "سوهان روح" به صورت سر خود، هزینه ای از CD مصاحبه تخمین زده و مبلغ آن را واریز کرده و sms پشت E-mail ، E-mail پشت پیام که آقا "CD ما چی شد...!؟" خب شما جای ما بودید چه می کردید؟ اصلا ایشان چطور به خودشان اجازه دادند که بدون هماهنگی اقدام به واریز مبلغ تخمینی خود (!) بکنند و در قبال آن، CDشان را طلب کنند..؟! از کجا اطمینان داشتند مطلبی که در ستون پیامها به عنوان قول آماده شدن VCD  گذاشته شده از طرف مدیران وبلاگ بوده؟! مطمئنا برای هر شخصی که فقط یک بار در عمرش یک وبلاگ را دیده باشد و از قوه شعور (نعمتی که خدا به هر انسانی به ارزانی اعطا کرده) به درستی استفاده نماید، کاملا روشن است که مطلب معتبر و مستند از طرف مدیر یک وبلاگ، مطلبی است که در متن اصلی وبلاگ قرار می گیرد نه ستون پیامها...! چه بسا هر شخصی می تواند با اسم مدیر یک وبلاگ در ستون پیامها هر وعده ای بدهد و حتی شماره حساب اعلام کند...! اصلا شرایط را اینطور درنظر بگیرید که بعد از آن پیام، پیام دیگری به عنوان توضیح در ستون پیامها قرار بگیرد که "دوستان متاسفانه نسخه ویدئویی مصاحبه فوق گم شده است و امکان در اختیار قرار دادن آن وجود ندارد..." (!)

وقتی هیچ اطلاع دقیقی در مورد نحوه سفارش یا هزینه آن در متن وبلاگ یا صفحه Addict story (مربوط به مشخصات مجموعه "حکایت عادت" و نحوه سفارش، که همزمان با وبلاگ باز می شود) قرار نگرفته کدام عقل سلیمی به خود اجازه می دهد که بر اساس شواهد نامعتبر دست به چنین عملی بزند؟

به هر حال صلاح دانستیم که سفارش بدون هماهنگی ایشان معوق بماند و البته می دانستیم حجم sms ها و E-mail ها و پیامهای گستاخانه و گاها توهین آمیز ایشان روز افزون خواهد شد. ولی هیچ عکس العملی از خود نشان ندادیم تا شاخص درک ایشان برای ما روشنتر گردد تا امکان همکاری یا عدم همکاری با ایشان در آینده در وبلاگ به وضوح برایمان اثبات شود. نهایتا در شبی که مشغول توهینهای مکرر توسط sms بودند، VCDبرایشان ارسال شد؛ چون دیگه همه چیز برای ما روشن شده بود!

بعد از دریافت CD طی sms و E-mail رسما اعلام کردند که با وبلاگ خداحافظی کرده اند و از این به بعد پایشان (!) را در وبلاگ نخواهند گذاشت. ( لازم به ذکر است که این چندمین خداحافظی ایشان بود!!!) و اعلام کردند که اگر ما در رویه خود تجدید نظر کنیم (و منت ایشان را بکشیم!) اجازه می دهند تا باز با ایشان دوست باشیم و احتمالا باز با منت فراوان حاضرند پایشان را در وبلاگ بگذارند...! (تو رو خدا...! این دفعه رو بی خیال شو! جون من!)

اما در آخرین اقدام ایشون، ماجرا شکل جالبتری به خود گرفت. در آخرین فتوای ارسالی توسط این آقا(!) کل هزینه ای را که - در قبال دریافت مجموعه های متمایز و منحصر به فردی که به شکل ویژه،بنا به دستورات خودشون براشون آماده و ارسال شده بود! -  به حساب وبلاگ واریز کرده بودند؛ را حرام اعلام کردند و آرزو کرده اند که این هزینه ها هیچ خیری برای ما نداشته باشه و مایه عذاب وجدان ما باشه! و همچنین از اینکه با وبلاگ ما آشنا شدند، شدیدا اظهار ندامت و پشیمانی نموده اند! اعلام کردند که طی این یکسال ما مدام در حال تیغ زدن (!) ایشون بودیم و ما به هیچ وجه لیاقت ایشون رو نداشتیم... البته علت این فتوا رو هم ایرادی که در VCD اخیر بوده اعلام کردند، که مثل روز برای ما روشنه که VCD فوق هیچ مشکلی نداره و این مساله کاملا تکذیب میشه. ( به فرض محال این CD ایراد داشته باشه، جایگاه انسانی و شخصیت فرد ایجاب می کنه که به جای توهین به طرف مقابل، به دنبال رفع مشکل باشه. که متاسفانه هیچ اثری از برخورد منطقی و رفتار انسانی در مورد ایشون دیده نمیشه. بنابراین اولین چیزی که برای ما اثبات میشه اینه که  CD فوق هیچ مشکلی نداشته!)

بسیار خب! صد البته ما انسانهای مقید و متشرعی هستیم و در طلب کسب روزی(!) حلال. لطف کنید و با هزینه خودتون کل مجموعه هایی که دریافت کردید رو برای ما ارسال کنید، تا هزینه شما (که بی نهایت نگران اون هستین) بهتون مسترد بشه. اما این رو هم بدونید ما به عنوان منتشر کنندگان این مجموعه اعلام می کنیم که اگر حتی یک bit از مجموعه توسط شما در جائی کپی شده باشد، شما شرعا مسئولید و استفاده از اون رو حرام اندر حرام می دونیم.

البته واقف باشید که این شما بودید که لیاقت در اختیار داشتن مجموعه ما رو نداشتین. همه دوستانی که مجموعه "حکایت عادت" رو دریافت کرده اند به نفیس بودن اون اذعان کرده اند و همه اطمینان داشته اند که بهایی که برای دریافت اون پرداخته اند در مقایسه با محتویات و کیفیت مجموعه و بالاتر از اون ارزش معنوی مجموعه بسیار ناچیز بوده است. (صد البته مشکلاتی هم در مورد مجموعه در این میان وجود داشته که با حسن نیت طرفین کاملا حل شده. نمونه هایی که بازدیدکنندگان وبلاگ به اون کاملا واقف هستند.)

به هر حال از این که با وبلاگ خداحافظی نموده اید صمیمانه سپاسگزاریم و مطمئن باشید هیچگاه رویه ما تغییر نخواهد کرد و ما نیازی به رفاقت و وجود داشتن رابطه با شما نداریم. کلیه E-mail ها و sms های شما موجود است و در صورت صلاحدید، مدیریت وبلاگ برای قضاوت وجدانهای منصف بازدیدکنندگان وبلاگ آنها را در اختیار دوستان قرار خواهد داد.

 وبلاگ هیچگاه خود را مدیون و زیر بار منت هیچ شخصی نمی داند و تمام فعالیتهای وبلاگ کاملا حسی و مستقل انجام می شود.

 

 

دوستان عزیز، یاران صمیمی وبلاگ!

همانطور که از سابقه این وبلاگ مطلع هستید، هرگز در پی ایجاد بحثهای حاشیه ای در وبلاگ نبوده و نیستیم. اما در این مورد کار به جایی رسید که احساس شد در صورتیکه به آن پرداخته نشود، به نوعی تائید و تصدیق اشخاص از این دست صورت گرفته. (همون طور که این امر برای جناب اصلاح طلب مشتبه شده بود که مدیران وبلاگ CDهایشان را فروخته اند و دیگر انگیزه ای برای ادامه ندارند! جناب اصلاح طلب، مطمئن باشید که بازدیدکنندگان وبلاگ در جای خود صاحبان وبلاگ هستند و حمایت اصلی را ایشان از ما می کنند – و نه برعکس-  و بزرگترین حمایت این دوستان حمایتهای معنوی و اطلاعاتی است که برای رسیدن به هدف وبلاگ در واقع از خودشان انجام می دهند. تنها عامل دوری مدیران وبلاگ از بازدیدکنندگان در مطلب اخیر، موضوعات مطرح شده بود و نه چیز دیگر)

بگذریم...

با تمام این تفاسیر، شاید برخی حس کرده باشند که انگیزه ای برای ادامه وجود ندارد، ولی مطمئن باشید که هدف ما اینقدر متعالی و بزرگ است (شناساندن سیاوش قمیشی به عنوان بخش 30-40 ساله ای از تاریخ و فرهنگ ملی و هنری ایرانیان در تمام دنیا) که 100 ها برابر این مسائل نیز هیچ خللی در ادامه راه ما وارد نخواهد کرد.

به امید خدا در تابستان امسال وبلاگ شاهد تغییرات عمده از لحاظ کیفیت و کمیت خواهد بود. (مقدمات آن در حال انجام است.) همین طور مجموعه "حکایت عادت" با اندکی تغییرات و اضافات انتشاری دوباره خواهد داشت که هر تغییری در آن توسط وبلاگ به صورت رسمی اعلام خواهد شد و این تغییرات را تا اطلاع ثانوی در صفحه "Addict Story" ( که همزمان با وبلاگ باز می شود) می توانید مشاهده کنید. توضیحات کاملتر در این مورد را به چند هفته بعد موکول می کنیم.

  •  VCD مصاحبه طپش از هم اکنون قابل سفارش دادن است. برای اطلاعات بيشتر اين صفحه را ببينيد.

همچنان هیچ خبر موثقی در مورد آلبوم "روزهای بی خاطره" در دست نیست. دوستانی که در مطلب قبل اخباری از این آلبوم اعلام کرده بودند در صورت تمایل می توانند مدرک مستندی از صحت خبر خود برای ما ارسال کنند تا در اختیار همه دوستان قرار گیرد.

از تمام دوستان و یاران صمیمی وبلاگ بابت همراهی های صمیمانه شان کمال قدردانی و تشکر را داریم؛ همچنین بابت حوصله ای که بابت خواندن این مقال – که با صداقت تمام و بدون هیچ مقصد و غرض و صرفا با هدف روشن شدن برخی حقایق نوشته شده است - صرف نموده اید کمال امتنان را داریم.

 

  • در شماره بعدی وبلاگ که زمان انتشار آن بسیار زود خواهد بود شاهد یکی از پربارترین مطالب این وبلاگ خواهید بود...  ویدئو کلیپی را خواهید دید که شاید کمتر کسی موفق به دیدن آن شده است... با دست خط سياوش چطوريد...؟ منتظر یک مصاحبه اختصاصی و جذاب باشید.حال مصاحبه شونده چه کسی است؟! به زودی خواهید دید...

???? ????

به گرمی و صمیمانه پذیرای پیشنهادات و انتقادات یاران گرامی هستیم.

 

 

.... بی تو آرزو نداره راه و مقصدی به جز گور

 

با آرزوی موفقیت برای همراهان واقعی وبلاگ

ارادتمندان: امید و وحید.ف

 

+ اميد و وحيد ; ٥:۳٦ ‎ق.ظ ; ۱۳۸٤/۳/٧
comment نظرات ()